محاسبه عوارض آزاد راه ها طبق فرمول جدید

pic

همیشه به هنگام سفر کردن، صف های طولانی پرداخت عوارض آزاد راه ها را می بینیم که می توانند برای مسافرین امری کسل کننده باشند. با پیشرفت تکنولوژی امیدوار شده ایم که این صف های طولانی و وقت گیر را دیگر در آزاد راه ها نبینیم. مدتی است که شهروندان با سیستم های پرداخت آنلاین عوارض آزاد راه ها آشنا شده اند و از روزهای اخیر اسفند سال گذشته، با پرداخت های الکترونیکی عوارض ها را پرداخت می نمایند. در ضمن مهلت پرداخت عوارض آزاد راه ها معادل 10 روز در نظر گرفته شد. اما اخیرا، محاسبه عوارض آزاد راه ها به شیوه جدیدی صورت گرفته است که در ادامه این مطلب به بررسی آن می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

محاسبه عوارض آزاد راه ها

جالب است بدانید، بر اساس طرح جدید محاسبه عوارض آزاد راه ها، می توان پرداختی های متعادل تری را از مسافرین دریافت نمود. مسافران زین پس طبق میزان پیمایش جاده ای، عوارض را پرداخت می کنند که این مسئله می تواند عادلانه تر از قبل باشد. سید میر شفیع، معاون شرکت ساخت و ساز و توسعه زیر بناهای حمل و نقل اظهار داشت که ۱۰ آزاد راه دیگر نیز به سیستم پرداخت الکترونیکی مجهز خواهند شد. اما عوارض آزاد راه کرج-قزوین و تهران-ساوه، از تاریخ ۳۱ تیر طبق طرح میزان پیمایش جاده ای از مسافرین دریافت خواهد شد.

همان طور که گفته شد دریافت عوارض الکترونیکی از روزهای پایانی سال گذشته آغاز شد و تا به امروز تمامی نقص ها و مشکلات این سیستم رفع و رجوع شده است. همین طور به منظور راحتی شهروندان روش های جدید دیگری برای پرداخت عوارضی آزاد راه ها به سیستم اضافه شده است. این طرح بر چه اساسی عمل می کند؟ برای آن که بتوان این طرح را اجرا نمود از دوربین های پلاک خوان که طی مسیرها نصب گشته، کمک گرفته خواهد شد. در کنار آن نیز تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری دیگری وجود دارد که موجب شده تا این طرح به اجرا برسد.

طبق گفته میر شفیع، پس از اجرایی شدن این طرح، تعداد زیادی از هموطنان استقبال زیادی کرده اند که در راستای آن آزاد راه های پر رفت و آمد همچون مشهد- باغچه، کنارگذر مشهد، زنجان- تبریز، تبریز- ارومیه، تهران- پردیس، قزوین- رشت، ساوه- سلفچگان، قم- کاشان، کاشان- اصفهان و بندر عباس- شهید رجایی از تاریخ ۳۱ تیر ماه از این طرح بهره مند می شوند. آزاد راه های نام برده در حال حاضر در دست تجهیز شدن است و تا پایان سال جاری شاهد مجهز شدن تمامی آزاد راه های کشور به این سیستم خواهیم بود. مسئله مهم دیگر این است که این فرآیندها همه توسط سیستم صورت می گیرد و هیچ گونه خطایی در آن دیده نخواهد شد.

میزان پیمایش جاده ای چیست؟

میزان پیمایش جاده ای بدین معناست که رانندگان عوارض خروج یک آزاد راه را به طور کامل متقبل نمی شوند و تنها مسیری را که طی کرده اند، پرداخت می نمایند. همان طور که گفته شد، در دو آزادراه تهران- ساوه و کرج- قزوین عوارض بر اساس طرح پیمایش محاسبه می شود و به تدریج تمامی آزاد راه ها از این سیستم بهره مند خواهند شد. هموطنان می توانند کارت های آنی را در محل عوارضی ها دریافت کنند و با اعلام شماره موبایل و شماره خودرو، آن را شارژ کنند و به صورت دائمی عوارضی خروجی آزاد راه ها را پرداخت نمایند.

pic

۱۳۹8/03/30

pic منبع: ردیابان


کلمات کلیدی:

سپندار شرکت سامانه پرداخت‌های نوین در آزادراه‌ها عوارض آزادرا‌ها آنی‌رو ETC